GönderenKonu: Bazı çölyaklılarda inek sütünün içinde bulunan laktoza (süt şekeri) karşı da hassasiyet olabilir Mİ ?  (Okunma sayısı 464 defa)

alikır

• Yetkilendirilmiş Üye
Bazı çölyaklılarda inek sütünün içinde bulunan laktoza (süt şekeri) karşı da hassasiyet olabilir Mİ ?
Tarih : 29-07-2017 Saat : 14:30
Sabah gazetesinde şöyle birşey okudum ''Başlangıçta 2 ay kadar süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Daha sonra bunlar tek tek denenerek diyete dahil edilebilir. Keçi sütü ve ürünlerinde bir sakınca yoktur. Bazı çölyaklılarda inek sütünün içinde bulunan laktoza (süt şekeri) karşı da hassasiyet olabilir. 
Laktozsuz süt kullanılmalıdır. ''   doğrumudur var mıdır böyle  bir bağlantı

Vahdet

• Site Yöneticisi
RE:Bazı çölyaklılarda inek sütünün içinde bulunan laktoza (süt şekeri) karşı da hassasiyet olabilir Mİ ?
Tarih : 29-07-2017 Saat : 23:13
Çölyak tanısı konulduktan sonra ilk 3 ay süt tüketmeyin diyen doktorlar var bazı doktorlar  da bunu tanı koyduğu kişiye demez ama bu aslında şunun içindir 30 yaşın üzerinde tanı alan kişilere sadece süt değil yağlı olan yiyeceklerin hepsi kısıtlanmalıdır nedeni de şudur villusler körerdiği için yenen ve içilen yağlı yiyecek ve içeceklerin bağırsakta durmaması 3 ay tüketilmeyince kişi biraz toparlanır villuslerdeki tahribatlar düzelmeye başlar ama yinede fazla yağlı yememeye dikkat etmeli  
Keçi sütünü tavsiye etmeleri keçi sütünün laktozu düşük olmasındandır 
Laktozsuz süt kullanmak kimseye zarar vermez ama  Laktoz alerjiniz varsa kesinlikle Laktozsuz süt tüketmelisiniz o yüzden Laktoz alerjisi olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmalısınız 

alikır

• Yetkilendirilmiş Üye
RE:Bazı çölyaklılarda inek sütünün içinde bulunan laktoza (süt şekeri) karşı da hassasiyet olabilir Mİ ?
Tarih : 30-07-2017 Saat : 00:43
teşekkürler Vahdet Bey aydinlandim

Merveckr

• Forum Üyesi
Tarih : 19-11-2020 Saat : 23:02
benim laktoz intoleransım var doktorum bana bir süre süt ve yoğurtta tüketeceksem ve bana zarar vermiyorsa laktozsuz tüketebileceğimi söyledi.
laktozda bağırsaklarda emilmediği ve tahribata yol açabileceğinden bir süre dikkat etmek en doğrusu